Zamek królewski w Windsorze

Zamek królewski w Windsorze to jedna z głównych rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej – zaraz obok Pałacu Buckingham oraz Pałacu Holyrood w Edynburgu. Co ciekawe jest to także najstarszy i największy zamek na świecie, który cały czas pozostaje zamieszkany.

Historia zamku sięga już Wilhelma Zdobywcy, który chciał, aby budynek nie tylko pełnił funkcje ochronne wobec zachodniej części Londynu, ale także, aby umożliwił kontrolę ruchu na Tamizie. W późniejszych latach głównie za panowania Henryka VII i Elżbiety I zamek w Windsorze był miejscem licznych bali i przyjęć dyplomatycznych.

W czasach angielskiej wojny domowej stanowił natomiast sztab parlamentarzystów. Choć w XVIII wieku Windsor stracił nieco na znaczeniu, powrócił do łask sto lat później dzięki królowej Wiktorii, która uczyniła z tego miejsca centrum arystokratycznej rozrywki.

W 1992 roku znaczna część budynku spłonęła w ogromnym pożarze. W celu sfinansowania remontu Elżbieta II postanowiła udostępnić część Pałacu Buckingham turystom.