Turysta w kajaku

Turystyka kajakowa jest jedną z form turystyki kwalifikowanej i polega na przemieszczaniu się za pomocą kajaka lub łódki kanadyjki. Wyróżnić można także kajakarstwo morskie oraz kajakarstwo górskie. W zasadzie turystykę kajakową można uprawiać na każdym akwenie wodnym. Odpowiednio dobrany sprzęt oraz poziom sprawności fizycznej turystów umożliwi nawet kilkudniowe eskapady.

Polska stwarza świetne warunki dla turystów w kajaku. Istnieje około 150 szlaków kajakowych o różnej długości, stopniu trudności i atrakcyjności. Wiele z nich biegnie przez parki narodowe, krajobrazowe i rezerwaty przyrody, co umożliwia zetknięcie się z naturą, poprawienie sprawności fizycznej oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Kajakarstwo rozwija mięśnie barków i rąk, a co jest niezwykle ważne – jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają dysfunkcje uniemożliwiające normalne chodzenie.

W Polsce wciąż ta forma turystyki nie jest doceniana, ponieważ, jak wynika ze statystyk, uprawia ją tylko około 2% wszystkich turystów.