Skopje

Skopje to miasto, zlokalizowane w kotlinie nad rzeką Wardar, które stanowi stolicę Macedonii. Powierzchnię wielkości 571,46 kilometrów kwadratowych, jaką zajmuje, zamieszkuje około 538 tysięcy ludzi. Panuje tam śródziemnomorski klimat, zaostrzony jednak przez bliskie sąsiedztwo gór oraz rzeki.

Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od greckiego słowa „skopia”, którym określało się dawniej wojskowe posterunki wartownicze. Dla turystów znajdzie się też parę miejsc, wartych obejrzenia ze względu na ich ciekawą historię. Niestety, ruiny starożytnego miasta Skup nie zachowały się tam zbyt dobrze, jednak na pewno powinno się obejrzeć tamtejszy akwedukt.

Interesującym zabytkiem może się też okazać kamienny most na rzece Wardar, który wybudowano jeszcze w okresie Średniowiecza. Dla miłośników dawnego malarstwa, bez wątpienia atrakcją okaże się również odwiedzenie cerkwi świętego Pantelejmona w Narezi, którego wnętrze zdobią freski z okresu bizantyjskiego. Charakteryzuje je wyraźny iluzjonizm oraz wyjątkowa psychologia przedstawianych bohaterów.