Niejednoznaczne gesty

Znajomość języka oraz zwyczajów panujących w danym kraju jest niezwykle przydatna samotnym podróżnikom. Gesty, których używasz w swoim kraju na co dzień, niekoniecznie muszą oznaczać to samo w innych krajach.

W przypadku gdy rozmówca będzie wyrozumiały, odbierze to za drobne nieporozumienie, ale gdy nie będziesz mieć takiego szczęścia, możesz nieświadomie narazić się na niebezpieczeństwo w kraju, w którym jesteś zupełnie sam. Oto kilka gestów, których znaczenie warto zapamiętać.

Kciuk podniesiony do góry w Polsce oznacza, że wszystko jest w porządku, jest dobrze. Niestety nie ma on pozytywnego wydźwięku we wszystkich krajach.

Może być oznaką śmiertelnego zagrożenia oraz propozycją stosunku analnego w krajach Bliskiego Wschodu, w zachodniej części Afryki, a także w Ameryce Południowej. Rozmówca z Grecji, Hiszpanii, Brazylii, Turcji i Niemiec obrazi się gdy, pokażemy mu kółko z kciuka i palca wskazującego, które w Polsce pokazuje się, gdy coś nam smakuje.

Będzie to dla odbiory sugestia, że ma skłonności homoseksualne. Z kolei we Francji i Belgii gest ten oznacza zero, niezadowolenie, więc nie zostanie on odebrany jako pochwała.

Palce ułożone w literę V są symbolem zwycięstwa, jednak w niektórych krajach duże znaczenie ma skierowanie w odpowiednią stronę palców. Zwrócenie wierzchniej części dłoni do rozmówcy jest gestem niezwykle obraźliwym w Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii.