Lizbona

Lizbona to stolica i największe miasto w Portugali, ulokowane w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Aglomeracja, położona nad rzeką Tag, pełni funkcję centrum politycznego, ekonomicznego oraz kulturalnego w tym kraju. W granicach administracyjnych stolicy Portugalii mieszka około 531000 osób.

Lizbona podzielona jest na 53 gminy. Miasto stanowi także częsty cel podróży zagranicznych turystów, którzy chętnie zwiedzają lokalne zabytki i wypoczywają w śródziemnomorskim klimacie. W Lizbonie można odnaleźć dwa obiekty, znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – Torre de Belém oraz Klasztor Hieronimitów.

Torre del Belém to militarna budowla, położona u ujścia rzeki Tagu do oceanu. Wieża powstała w latach 1515-1520 z polecenia ówczesnego króla Portugalii – Manuela I Szczęśliwego. Klasztor Hieronimitów również został wzniesiony z inicjatywy króla Manuela.

Budynek miał być wyrazem dziękczynienia za udaną wyprawę Vasco da Gammy do Indii. Klasztor reprezentuje styl manueliński, będący połączeniem gotyku i renesansu. We wnętrzu świątyni można odnaleźć groby dawnych władców.